O jodze

Kundalini joga

Wywodzi się z mistycznej tradycji starożytnych Indii, będąc jedną z najbardziej tajemniczych i najdłużej skrywanych form jogi. Jest ona fizyczną, mentalną i duchową praktyką rozwijającą wewnętrzną siłę, świadomość i charakter. Kundalini joga korzysta z narzędzi takich jak asany (pozycje ciała), medytacje, aktywne i pasywne krije (zestawy ćwiczeń), pranajamy (techniki pracy z oddechem) oraz długa relaksacja by doskonalić naszą istotę, poprawić zdrowie fizyczne i mentalne, i dać nam energię potrzebną do twórczego, dającego spełnienie życia. Jest także kluczem do poznania i uzdrowienia siebie. Jej regularna praktyka umożliwia nam wyciszenie nadmiaru myśli, zapanowanie nad umysłem i emocjami, zredukowanie napięć. Poprzez zwiększenie świadomości i siły koncentracji, pomaga także w uwalnianiu się od szkodliwych, nawykowych wzorców zachowań, blokujących nas przed doświadczeniem w pełni „tutaj i teraz”.

Kundalini Jogę możemy poznać tylko poprzez jej osobiste doświadczenie. Musisz zmierzyć się ze sobą, ze swoim ego i z własnymi ograniczeniami. W Kundalini jodze nie chodzi o to,żeby zakładać nogi za głowę, nie chodzi o to kto zrobi więcej żabek czy powitań słońca. To nie są zawody, ani wyścigi kto może bardziej i mocniej. Kundalini joga to nie są ćwiczenia fizyczne, to połączenie asan (pozycji), oddechu (pranajama), mudr ( układ palcówdłoni), mantr, w jedną harmonijną całość, która daje ci możliwość dotarcia do źródła, do swojego wewnętrznego nauczyciela i do bycia tu i teraz. Podczas praktyki mamy zamknięte oczy aby jeszcze bardziej poczuć co jest w środku.
Joga uczy pokory, akceptacji i cierpliwości, dlatego tak ważne jest aby wsłuchiwać się w swoje ciało, i dostosować tempo i intensywność praktyki do tego co jest teraz w tobie.
Kundalini joga jest bardzo świadomą praktyką. Utrzymujemy naszą obecność poprzez świadomy oddech, który jest zawsze teraz. Pozwól sobie na piękną podróż do źródła twojego serca.

yogi

Yogi Bhajan

Na przestrzeni wieków Joga Kundalini była techniką hermetycznie strzeżoną przez linię mistrzów, dostępną tylko dla wtajemniczonych uczniów i nigdy nie uczoną publicznie. W 1969 r. Yogi Bhajan przerwał tą długowieczną tradycję sekretu aby praktykowana w starożytności, ukrywana w czasach mrocznej niewiedzy, wypłynęła na powierzchnię współczesności i rozpoczął publiczne nauczanie Jogi Kundalini, ucząc jej przez 36 lat na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy, łamiąc odwieczną tradycję tajemnicy, która otaczała naukę Jogi Kundalini,. Szybko stał się znany, zaczął nauczać na uniwersytetach oraz w innych miastach USA.
Mocno wierzył, w to co robił, że to jest jego czas. Działał bardzo skutecznie i docierał daleko. Nie był perfekcyjny ani nieomylny, tak jak nie jest żadna istota ludzka. Był zaangażowany i służył swojej misji, swojemu przeznaczeniu.
Mówił że jego celem nie było szukać uczniów, a szkolić nauczycieli.

W roku 1969 założył w Kalifornii organizację non-profit – Fundację 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization). Zadaniem 3HO jest propagowanie technologii Jogi Kundalini, medytacji i humanologii (rozpowszechnianie zdrowego styl użycia i rozwoju duchowej świadomości), oraz kształcenie nauczycieli.

Wzywał swoich studentów aby kochali nie Jego, ale to czego uczył:

,,Kochajcie moją naukę. Stańcie się dziesięć razy lepsi ode mnie”.

Yogi Bhajan opuścił ciało fizyczne 6 października 2004 roku, o godz. 9:05 w swoim domu w Espanioli, w stanie Nowy Meksyk, USA. Miał wtedy 75 lat.

Skontaktuj się z nami

Wpisz treść wiadomości

Wysyłanie

©2019 BoJoga Projekt i wykonanie Be Yourself

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?